Rakkaudesta lentopalloon – Aigi Alapuranen Salon Viesti

Aigi on Salon Viestin E-Astrum tyttöjoukkueen (2018-2019) päävalmentajana. Joukkue pelaa kevätkaudella aluemestaruus-sarjaa kahdella joukkueella. Aigi on syntynyt Virossa. Hän on pelannut siellä maajoukkueessa ja tullut suomeen ammattilaiseksi Someron Palloon vuonna 1994.

Aigin energia kumpuaa rakkaudesta lentopalloon ja erityisesti tyttöjen valmennukseen.

”Isoin motivoiva tekijä on se, kun näen miten pikku pelaajaan silmät kiiluu kun hänellä tulee onnistumisia.  Haluan viedä sitä tietoa ja taitoa, mikä minulle on vuosien varrella tullut, eteenpäin junioreille. Olen pelannut seitsemän vuotiaasta ja pelaan edelleen, tosin nykyään ikänaisissa

Aigi on aikaansaava monitoiminainen. Valmennuksen ja oman päivätyön lisäksi hän toimii myös seuran lentopallojaostossa.  

”Tällä hetkellä on vähän väsynyt olo seuratoimintaan. Onneksi meillä seurassa on paljon innokkaita toimijoita, joilla on halua saada uusia junioria ja valmentajia tämän hienon lajin pariin. Halutaan yhdessä viedä toimintaa eteenpäin”, pohtii Aigi toimintaansa jaostossa.

Salon Viestillä on vahva juniorityö, joka on painottunut lentopallon tyttöjunioreihin. Viestillä on tyttöjoukkueet jokaisessa ikäluokassa. Lentopallojaosto on myös Olympiakomitean Tähtiseura.

Joukkueita Viestillä on tietysti myös pojissa. Seuran tavoite on olla vuoteen 2020 mennessä Suomen menestyksekkäin juniorilentopalloseura, jossa pelaajilla on mahdollisuus harrastaa ja edetä huipulle asti. Lisää tietoja seurasta http://www.viesti-lp.fi/

Salon viestin lentopallo on osa Salon Viestiä perinteikästä (perustettu 1912) – salolaista urheiluseuraa, jonka jäsenmäärä on noin 720. Vahvimmat lajit ovat lentopallo, suunnistus, pesäpallo ja rullaluistelu.  http://www.salonviesti.fi

 

 

Ajankohtaista