Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

1.6.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Voimistelu- ja Urheiluseura Angelniemen Ankkuri r.y.
Salo
Seura on perustettu vuonna 1946.

2. Jäsenmäärä?

Jäseniä seurassa on parhaillaan reilu 200.

3. Laji/lajit?

Seuran lajina on suunnistus, sisältäen lajin eri kilpailumuodot (tarkkuus-, hiihto-, pyörä- ja maastosuunnistus).

4. Visio ja missio?

Angelniemen Ankkuri on suunnistusseura, jossa kaikki voivat viihtyä hienon lajimme parissa yhdessä liikkuen ja toimien. Kaikilla seuran jäsenillä on mahdollisuus harrastaa liikuntaa ja urheilua sekä seuratoimintaa edellytystensä ja tarpeidensa mukaisesti. Toimintamme tarjoaa lapsille ja nuorille laadukasta ja monipuolista ohjausta ja valmennusta.

5. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Angelniemen Ankkurille kuuluu oikein hyvää! Keväällä on järjestetty lapsille Ankku–Hirven alkeissuunnistuskouluja sekä Hippo-suunnistuskouluja. Toivottavasti olemme jälleen saaneet sytytettyä suunnistuskipinän uusille lajin pariin löytäneille lapsille. Kuntosuunnistustapahtumat ovat alkaneet jo maaliskuussa ja kilpailukausi on parhaimmillaan. Menestystäkin olemme jo tällä kaudella saavuttaneet.

6. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Olemme olleet lasten ja nuorten Tähtiseura jo vuodesta 2018.

7. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Jäsenistölle suunnataan urheiluharjoituksia, erilaisia tapahtumia ja tilaisuuksia lähes joka päivä jokaiselle jotain. Järjestämme kilpailuja: Ankkurirastit ja Halikko-viesti sekä muita yksittäisiä kilpailuja (vähintään yksi nuorten kilpailu vuodessa). Nuorisotoiminta on ympärivuotista ja nuorille ja lapsille suunnattuja harjoituksia on useita kertoja viikossa. Tavoitteenamme on, että jokainen seuran jäsen pääsee mukaan seuran toimintaan itselleen sopivimmalla tavalla.

8. Mikä on seuranne huippuhetki?

Angelniemen Ankkurilla on vuosien varrelta useita huippuhetkiä. Tärkeimpiä näistä huippuhetkistä ovat viestikilpailuissa menestyminen tai yhdessä järjestetyt suuret kilpailutapahtumat. Viime aikoina menestystä viesteissä ovat erityisesti saavuttaneet lapset ja nuoret (mm. Nuorten Jukola ja Tiomila).

9. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Seurassamme mahdollistetaan urheilijoiden yksilöllinen kehitys maajoukkuetason urheilijoiksi ja edustusjoukkueidemme menestyminen suurviesteissä. Järjestämme säännöllisesti laadukkaita suunnistustapahtumia hyvillä kartoilla kaiken ikäisille ja tasoisille suunnistajille. Seurassamme on vahva yhdessä tekemisen kulttuuri.

10. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Mahtavaa kesää kaikille seuratoimijoille, menestystä seuroille ja paljon mukavia yhdessä vietettyjä hetkiä!

11. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

www.angelniemenankkuri.com
Instagram: @angankkuri ja @angan_junnut
Facebook: https://www.facebook.com/AngelniemenAnkkuri
Twitter: @AngAnkkuri