Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

5.10.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Copper Hill Curling Club, Turku 2008. Seura on alunperin kotoisin Naantalista. Aloitimme toiminnan Kuparivuoren jäähallissa. Tästä tulee myös seuran nimi.

2. Jäsenmäärä?

95 , harrastajia Turussa noin 130

3. Laji/lajit?

Curling

4. Visio ja missio?

CHCC:n tavoitteena on olla
- Suomen suurin ja aktiivisin curlingseura
- rohkea ja kehittyvä curlingyhteisö, jossa jokaisen panos on tärkeä
- ylpeä yhteisistä saavutuksistamme
- uskottava ja vakiintunut alueelinen liikuttaja, joka tuottaa intohimoisia toimijoita niin radalle kuin radan laidallekin

5. Seuran arvot?

-yhteisöllisyys
-tavoitteellisuus
-uskottavuus
-reiluus
-ilo

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Suomessa curling on pahassa aallonpohjassa, muut maat menee kaukana edellä. Mutta meillä Turussa menee hienosti. Saamme joka vuosi uusia kokeilijoita ja jäseniä lisää.

7. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Curling sopii kaikille. Curlingissa pystyy miehet ja naiset kilpailemaan samassa sarjassa tai pelaamaan sekajoukkueessa. Meiltä löytyy senioreita, soveltavan liikunnan pelaajia (=pääosin pyörätuolicurlaajia), puulaakipelaajia ja kilpapelaajia (muun muassa maajoukkuepelaajia). Valitettavasti resurssimme ovat tällä hetkellä riittämättömät jotta saataisiin junioritoiminta pyörimään toivotulla tavalla.

8. Mikä on seuranne huippuhetki?

Kansainvälinen curlingliitto lanseerasi kehityshankkeen joka oli suunnattu maille joissa curlingilla oli vähän harrastajia. Yllätyksemme oli suuri kun Turku selviytyi hankkeen voittajaksi. Kansainvälinen curlingliitto rakensi meille Turkuun curlinghallin (toki lyhennämme leasingmaksua vuosittain). Oma halli on mahdollistanut toiminnan kehittämisen.

9. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Todennäköisesti ollaan Suomen ykkösseura curlingissa, ja valtaosa maajoukkuepelaajista tulee meidän seurasta. Jäsenmäärämme on luonnollisesti kasvanut, ja toimintamme on kaikilla mittareilla uskottavampaa.

10. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Olemme kiinnostuneita tekemään yhteistyötä kaikkien (pikku)lajien seurojen kanssa, todennäköisesti painimme samojen ongelmien kanssa. Mielellään otetaan uusia pelaajia mukaan. Jos peliurasi on päättynyt jossain muussa lajissa niin curlingin voit aloittaa vanhemmallakin iällä ja päästä jopa arvokisoihin.

11. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

turkucurling.fi
copperhillcc@gmail.com