Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

2.8.2022

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Huittisten Voimistelu ja Liikunta ry on perustettu vuonna 1929 ja kotipaikkamme on Huittinen.

2. Jäsenmäärä

Parhaimmillaan olimme paikkakunnan toiseksi suurin seura hieman yli 400 :lla jäsenellä
Vuonna 2021 jäsenmäärämme on ollut 317.

3. Laji/lajit

Olemme yleisseura jossa on sekä harrastetason että kilpatason voimistelua. Lajeja ovat rytmillinen voimistelu, joukkuevoimistelu, tanssillinen voimistelu alle 19-vuotiaille.
Aikuisille on monia erityyppisiä ryhmiä kehonhuollosta treenitunteihin ja tanssilliseen voimisteluun.

4. Visio ja missio

Seuramme toimijoille erityisen tärkeää on antaa mahdollisuus lapsille ja nuorille, jotta he saisivat pohjan elinikäiselle liikunnan harrastamiselle. Tarkoituksemme on, että jokainen seuramme jäsen löytää ja kokee liikunnan iloa ja riemua. Tarkoitustaan seura toteuttaa tarjoamalla jäsenilleen erilaisia voimistelu- ja liikuntaryhmiä.

5. Seuran arvot

Seuramme toiminta on tavoitteellista, yhteisöllistä, kasvatuksellista ja terveyttä edistävää, mutta voittoa tavoittelematonta. Kaikille seuran jäsenille tarjotaan mahdollisuus harrastaa liikuntaa ja osallistua seuran toimintaan turvallisessa ympäristössä. Kaikkia seuratyöntekijöitä kohdellaan tasavertaisesti ja kunnioittaen. Ohjaajat ja valmentajat ottavat jokaisen ryhmän jäsenen huomioon, kuuntelevat ja kannustavat heitä taitotasosta riippumatta. Lasten ryhmissä palaute annetaan rakentavasti ja lasten tunnit suunnitellaan lapsilähtöisesti. Seuramme toiminta on päihteetöntä. Tavoitteenamme on, että kaikki saavat kokea liikunnan iloa ja onnistumisen elämyksiä.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Kilpailevat ryhmät ovat jo aloittaneet. Koko seuran toiminta käynnistyy elokuun lopulla. Odotamme innolla uutta kautta muutamin uusin ryhmin ja varmoin ottein siitä että seuran löytää uudet sekä aiemmin harrastaneet!

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Olemme Tähtiseura! Seuralle on myönnetty tähtiseura -tunnustus aikuisten -ja lasten ja nuorten liikuntaryhmistä.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

HvoLi:lla on lasten ja nuorten valmennuspolku. Hvolin kilpaileviin joukkueisiin pääsee mukaan alkeisvalmennuksen tai voimisteluvalmennuksen kautta. Harrasteryhmissä jokainen lapsi -tai nuori voi löytää oman taitotasonsa. Lasten liikuntaleikkikoulut ovat lasten perusliikkumista joissa on mahdollisuus myös soveltavaan liikuntaan. Aikuisille tarjoamme monenlaista liikuntaa kehonhuollon - treeni -ja tanssillisia ryhmiä. Seurassa toimii myös Uskollisuuden Kilta. Killan tarkoituksena on
koota seuran pitkäaikaiset jäsenet yhteen ja vaalia ystävyyttä.

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Huippuhetket on liikunnan ilossa!
Osallistumiset isoissa kansallisissa ja kansainvälisissä tapahtumissa sekä seuran näytöksissä.
Omat ensimmäiset JV Cup -kisat!

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Olemme tähti, joka loistaa paikkakunnalla ja sen loisto säteilee Satakuntaakin kauemmaksi.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Hyvässä seurassa on mukava liikkua!
Olemme innostuva ja aikaansaava yhteistyökumppani!

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

Huittisten Voimistelu ja Liikunta
www.hvoli.fi
Olemme Facebookissa ja Instagramissa.