Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

13.6.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Köyliön Lallit, Säkylä, 1946 

2. jäsenmäärä 

370 

3. Laji/lajit

Ampumahiihto, hiihto, palloilu (pesäpallo), suunnistus, voimistelu, aikuisurheilu vapaa-ajan liikuntaan. Ei kuitenkaan suljeta pois aikuisten kilpaurheiluakaan. 

4. Visio ja missio

Pääasiassa keskitytään nuorten harrastus- ja kilpailutoimintaan sekä aikuisten vapaa-ajan liikuntaan, eli toimitaan kasvattajaseurana. Ei kuitenkaan suljeta pois pidemmälle menevää kilpaurheiluakaan, jos olosuhteet tulevaisuudessa antavat tähän edellytykset. 

5. Seuran arvot 

Samanarvoisuus, annamme kaikkien kukkien kukkia, jokaisella on paikka seurassa, siis seurassamme olemme me, emme minä. 

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seuran panostus tällä hetkellä on junioreihin. Hippo-suunnistuskoulu on parastaikaa käynnissä. Suunnistuksessa seuramme SM-tason kilpasuunnistajat kilpailevat edustusseura Hiisirastin nimissä. Pesäpallossa tärkein kohde ovat myös juniorit. Nappulaikäisille järjestetään pallopelejä leikkimielellä (pesäpallo). Emme kuitenkaan unohda harrastelijoita. Varsinkin ladyt ovat tässä kunnostautuneita. Myös hiihto ja ampumahiihto on kuvioissa mukana. Meillä on käytettävissä osin seuran ja osin kunnan ylläpitämä kunto/hiihtorata ja ampumapaikka Harrin Pati. Muutamat seuran jäsenet ovat päässeet viime vuosinakin jopa maajoukkueeseen ampumasuunnistuksessa.     

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?Lapset suunnistavat

Seura ei ole vielä Tähtiseura. Suunnitelmia Tähtiseuraksi hakeutumiselle on.   

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Seuramme järjestää liikuntaa kaikenikäisille, niin harrastetasolla, kuin kilpaurheilussa. Ohjelmassamme on ampumahiihto, hiihto, palloilu (pesäpallo), suunnistus, voimistelu (juniorit), yleisurheilu. Olemme myös aikuisurheiluliiton jäsen ja mahdollistamme ikäihmisten osallistumisen veteraanien isoihinkin kilpailutapahtumiin. 

9. Mikä on seuranne huippuhetki? 

Yksilölajeissa, kun Harri Eloranta voitti pronssia ampumahiihdon 10 kilometrillä Albertvillen olympialaissa 1992. Joukkuelajeissa, kun sekä nais-, että miesjoukkueet pelasivat pesistä ykkösessä.  

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä? 

Tavoitteena on, että seuramme kynnys on mahdollisimman matalalla kaikille liikuntaa harrastaville. Olemme valmiita yhteistyöhön muiden liikuntaseurojen ja muidenkin yhteisöjen kanssa. Pyrkimyksemme on pitää nykyiset lajit ohjelmassa. Tavoitteenamme on lisäksi, että Lallit on positiivisessa mielessä näkyvästi esillä ja seura, jossa halutaan toimia.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille

Viedään yhdessä liikunnan sanomaa eteenpäin. 

12. Seuran nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat. 

www.lallit.fi facebook instagram