Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

1.11.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi
Kokemäen Voimistelu ja Liikunta (KoVoLi) on perustettu 9.9.1913 nimellä Kokemäen Naisvoimistelijat. Seuran nimenmuutos tehtiin vuonna 2023, seuran täyttäessä tuolloin 110 vuotta. Uusi nimi astui voimaan syyskauden 2023 alussa.

2. Jäsenmäärä? Kokemäen Voimistelu ja Liikunta - logo

n. 220 henkilöä

3. Laji/lajit?

Lapsille ja nuorille toiminnallista voimistelua (Temmeltäjät, eli seuran nuorimmat), tanssillista voimistelua ja telinevoimistelua (alkeista kilparyhmään).

Aikuisille kattavasti kehonhuollosta tehotunteihin: Ikivireät (tuolijumppa), Zumba, Lavis, kahvakuula, kuntosalicircuit, tehotreeni, flowgymnastics (tanssillinen voimistelu), venyttely ja putkirullaus, äijäjooga ja miesten kahvakuula.

4. Visio ja missio?

Seura tarjoaa jäsenilleen mahdollisuuden harrastaa edullisesti monipuolista kunto- ja voimisteluliikuntaa lähellä ja turvallisesti, kaikille ikäpolville. Seurassa on jäseniä noin 250 ja erilaisia ryhmiä noin 20. Liikunnan riemua ja hyvää oloa. Meillä ilo virtaa liikunnasta

5. Seuran arvot?

Yhteisöllisyys, avoimuus, tasavertaisuus, yhdessä tekeminen ja toisten kannustaminen

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Edelleen 110 vuoden jälkeenkin meille kuuluu hyvää. Tällä hetkellä meillä on hieno kattaus erilaisia ryhmiä ja seuramme liikuttaa ihmisiä useammassa sukupolvessa. Olemme tietenkin aina tuntosarvet pystyssä uusien ryhmien suhteen ja mielellämme vahvistamme myös ohjaajaryhmäämme

7. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Lapsille ja nuorille toiminnallista voimistelua (Temmeltäjät, eli seuran nuorimmat), tanssillista voimistelua ja telinevoimistelua (alkeista kilparyhmään).


Aikuisille kattavasti kehonhuollosta tehotunteihin:
Ikivireät (tuolijumppa), Zumba, Lavis, kahvakuula, kuntosalicircuit, tehotreeni, flowgymnastics (tanssillinen voimistelu), venyttely ja putkirullaus, äijäjooga ja miesten kahvakuula.

8. Mikä on seuranne huippuhetki? Kokemäen Voimistelu ja Liikunta - johtokunta

Olemme valtavan ylpeitä nuorista voimistelijoista, jotka osallistuvat kilpailuihin, sekä voimisteluryhmistämme, jotka osallistuvat valtakunnallisiin ja kansainvälisiin voimistelutapahtumiin. Myös pyöreiden vuosien täyttyminen on sekin aina juhlavaa ja saa meidät katsomaan kunnioittavasti myös taaksepäin.
Seuramme huippuhetkiä ovat kuitenkin ne arjen liikutut tunnit! Niistä kiitos ohjaajillemme ja kaikille jäsenillemme.

9. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Toivomme voivamme jatkaa toimintaamme koko Kokemäen liikuttajana myös tulevaisuudessa. Kenties löydämme uusia innokkaita ohjaajia ja tuntitarjonnassakin on jotakin ihan uutta ja innostavaa.

10. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Liikunnan ja tekemisen iloa! Teemme tärkeää työtä ja välillä on paikallaan taputtaa myös omaa olkapäätä.

11. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

Kokemäen voimistelu ja liikunta, KoVoLi ry
https://kovoli.fi/
https://www.instagram.com/ko_vo_li
https://www.facebook.com/kokemaenvoli