Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

9.1.2024

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Nakkilan Vire, Nakkila, 1945

2. Jäsenmäärä?

noin 250

3. Laji/lajit?

Yleisurheilu, hiihto ja kuntoliikunta

4. Visio ja missio?

Nakkilan Vire on maakunnan yksi johtavia yleisseuroja ja mukana järjestemässä laadukasta kilpailutoimintaa.
Laadukas urheilukoulu- ja valmennustoiminta antaa eväät arvokisoihin asti.
Monipuolinen yhdessä harrastaminen sytyttää elinikäisen kipinän liikuntaan.
Vireläisyys koetaan arvokkaana asiana.

5. Seuran arvot?

Seuran arvot ovat:
▪ Vireläisyys (Yksin yhdessä, Liikkarista tiistailenkkiin, Suvaitsevaisuus ja yhteisöllisyys)
▪ Laadukkuus (Kaikessa toiminnassa)
▪ Yhteistyö (Ympäröivään yhteiskuntaan)
”Nakkilan Viressä menestys, harrastus ja hyvä olo kaikenikäisille liikkujille”

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seuramme on siirtynyt uudelle aikakaudelle koko Suomen yleisurheiluseurojen nuorimman puheenjohtajan johdolla. Harrastajamäärät varsinkin alle kouluikäisten osalta on kasvanut huomattavasti ja SM-tason nuoria urheilijoita on reippaasti.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Seurallamme on Tähtiseura-tunnus lasten ja nuorten seuratoiminnasta. Seura auditoidaan uudelleen helmikuussa.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Lapsille ja nuorille järjestetään viikoittain toimintaa Liikkari- ja Urhis- ryhmien muodossa. Yli 9-vuotiaille on tarjolla yleisurheilua useamman kerran viikossa, oman kiinnostuksen mukaan. Tavoitteellisesti harjoitteleville on omat valmentajat.
Kuntoliikuntaa tarjotaan aikuisille tiistailenkin muodossa ja sunnuntaisin on koko seuran yhteinen kuntopiiri.
Kesällä järjestämme yleisurheilun seurakilpailuja ja talvella hiihdosta vastaavia. Kilpailut ovat avoimia kaikille.
Seuran tavoitteena on saada mahdollisuuksien mukaan soveltavan liikunnan ryhmä osaksi toimintaa.

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Monen urheilijan parhaimpana muistona on Seuracup- finaalien voitot. Seuracupissa kilpaillaan yleisurheilulle poikkeuksellisesti joukkueena, joka on omiaan luomaan loistavaa yhteishenkeä.
Vuonna 2022 Vire järjesti yhdessä Noormarkun Nopsan kanssa SM-maastot Nakkilassa. Kilpailut olivat pieneltä seuraltamme valtava ponnistus ja palaute oli äärimmäisen positiivista. Näytimme, että tämän kokoluokan kilpailun järjestestäminen on mahdollista pienelläkin paikkakunnalla.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Haluamme olla mukana liikuttamassa kuntamme ja lähialueiden ihmisiä aina taaperoista ikäihmisiin. Taata laadukkaat ja turvalliset harjoitusolosuhteet jäsenille ja kasvattaa Vireläisiä urheilijoita aina kansainväliselle tasolle saakka. Vapaaehtoisten seuratoimijoiden löytäminen on jatkuva haaste, johon toivomme löytävämme ratkaisuja lähitulevaisuudessa.
Vire haluaa jatkossakin olla mukana järjestämässä isoja kilpailuja yhdessä lähialueen seurojen kanssa. Tavoitteena on mm. saada Kalevan kisat jälleen järjestettäväksi Poriin.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Kaikkien urheiluseurojen yhteisenä tavoitteena on liikuttaa ja tarjota harrastus lapsille ja nuorille. Arvostakaamme siis toistemme työtä ja pidetään nuoristamme huolta!

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

www.nakkilanvire.fi
Instagram - nakkilanvire
Facebook - Nakkilan Vire
TikTok – nakkilanvireofficial