Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

5.12.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Raision Loimu Juniorit ry.
Raisio
Perustamisvuosi 1999
Emoseura Raision Loimu perustettu 1958

2. Jäsenmäärä?

Hiukan alle 300

3. Laji/lajit?

Lentopallo

4. Visio ja missio?

Visiona on olla alueen johtava lentopalloseura, joka on merkittävä toimija omassa toimintaympäristössään.
Seura harjoittaa kaikkea lentopalloon liittyvää toimintaa lukuun ottamatta liigatasoista lentopallotoimintaa.

5. Seuran arvot?

LÄHIURHEILUSEURA
Maantieteellisesti toimimme oikein omaa ja muita seuroja kohtaan. Emme kalasta pelaajia.
TAVOITTEELLISUUS
Mahdollistamme tuloksia tuottavan etenemispolun kaikille pelaajille.
VASTUULLISUUS
Emme pyri tuloksiin keinolla millä hyvänsä, vaan noudatamme rehellisyyttä kaikessa tekemisessämme.
TOSISSAAN, EI TOTISESTI
Pelisäännöt ohjaavat hauskaa toimintaa.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seuralle kuuluu tällä hetkellä hyvää. Koronavuosien aikana harrastajien määrä väheni merkittävästi. Nyt suunta on taas oikea ja harrastajamäärät ovat kasvussa nyt toista vuotta peräkkäin. Lisäksi uusia harrastajia yritetään houkutella aikaisempaa systemaattisemmin lajin pariin mm. järjestämällä avoimia harjoituksia ja tekemällä kouluvierailuja.
Vaikka Raisiossa on pitkät perinteet lajin parista, niin koko ajan pitää miettiä, millä tavoin voidaan houkutella uusia harrastajia mukaan ja madaltaa kynnystä lajin kokeiluun. Samanaikaisesti pyritään helpottamaan seuratoimijoiden arkea ja ollaan aktiivisesti esillä sosiaalisessa mediassa.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Ollaan matkalla. Tähtiseura-prosessiin hypättiin alkuvuonna 2023 ja tavoitteena on saada päästä tähtiseuraksi vuoden 2024 aikana.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Nuorimmat harrastajat ovat 5-6-vuotiaita, jotka harjoittelevat lentiskoulussa.
Nuorimmat sarjaan osallistuvat joukkueet ovat F-junioreita, jotka ovat 7-8-vuotiaita. Juniorijoukkueita on sekä tytöissä että pojissa C-poikia lukuunottamatta aina A-junioreihin asti.
Lisäksi Loimulta on joukkueet miesten ja naisten 2-sarjassa ja lisäksi myös naisten 3-sarjassa. Hieman kokeneemmat mutta eivät vielä pahasti harmaantuneet miehet pelaavat myös TUL.n pyörittämää talvisarjaa.
Meillä on tämän vuoden aikana pyörinyt myös 11-15-vuotiaille suunnattu lentopallon harrasteryhmä, joka on osoittautunut varsin suosituksi. Se on suunnattu uusille harrastajille, jotka haluavat tutustua lajiin mutta eivät ole kiinnostuneita kilpailutoiminnasta.
Lisäksi nyt syksyn aikana on pidetty lyhyitä PerheLentis-kursseja Naantalissa ja Nousiaisissa. Vastaavia on tarkoitus järjestää myös 2024.

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Yksi huippuhetkistä on ilman muuta Power Cupin järjestäminen 2012 yhdessä alueen muiden seurojen kanssa.
Huippuhetkiä ovat tietysti myös ne, kun seuran omat kasvatit nousevat parrasvaloihin pääsarjatasolla. Esimerkiksi viime keväänä Loimu taisteli mestaruusliigassa mitaleista joukkueella, jossa oli yhteensä 10 seuran omaa kasvattia.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Ajatusleikkiä.... Ollaan tähtiseura, joka järjestää laadukasta junioritoimintaa kaikissa ikäluokissa. Nykyhetkeen verrattuna säännölliseksi toiminnaksi on tullut 3-4- vuotiaiden pallokoulut ja aikuinen-lapsi-toiminta. Sen lisäksi pyöritetään säännöllisesti myös lasten sekä aikuisten harrasteryhmiä. Lasten ja nuorten ääni seuran kehittämisessä kuuluu nykyistä selkeämmin.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Ei voi liikaa korostaa seuratoimijoiden merkitystä. Heidän vapaaehtoistyönsä ansiosta toiminta pyörii ja lapsilla on mahdollisuus harrastaa. Tehdään seurassa työtä, joilla saataisiin jatkossa helpotettua seuratoimijoiden työtä, mm. selkeyttämällä ohjeistuksia ja prosesseja.

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

Loimujunnut.fi
Face Loimujunnut
Insta raisionloimujuniorit