Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

5.2.2024

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Raision Pyryt, Raisio, perustamisvuosi 1951.

2. Jäsenmäärä?

noin 150/kausi

3. Laji/lajit?

DanceMoves-tunnit harrastuspolku 3 -vuotiaasta 13-vuotiaaksi, tankotanssi, tankoleikkikoulu, jooga, parkour, akrobatia, tiistaikympit +55, reisi-vatsa-peppu, hiit, step & body, touhuperheet, aikuisbaletti, lentopallo, sähly, gospel-lattarit, lyricaljazz, showtanssi, kehonhuolto, kahvakuula

4. Visio ja missio?

Elämyksiä ja terveyttä liikunnasta pitkin elämänkaarta.
Lähellä harrastajia - heitä varten.

5. Seuran arvot?

Seuran toiminnan perustana ovat liikunnan eettiset ja kasvatukselliset arvot sekä urheilun reilun pelin periaatteet.
Toiminnan tavoitteena on laaja-alaisen ja tasa-arvoisen liikuntakulttuurin edistäminen.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Omaamme pitkät perinteet raisiolaisessa liikuntaharrastustoiminnassa, mutta reagoimme herkällä otteella jäsentemme toiveisiin ja uusiin liikuntatrendeihin. Koronavuoden verottivat myös meidän jäsenmääräämme, mutta pikkuhiljaa hiipien olemme taas pääseet kasvamaan - tästä kiitokset uskollisille pitkäaikaisille jäsenillemme ja uskommattoman joustaville ja taitaville ohjaajillemme. Johtokunnassa me suhtaudumme intohimoisesti pitämään huolen jäsentemme monipulisesta liikuttamisesta - edullisesti ja taitotasosta tai harrastustaustasta riippumatta.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Olemme lasten ja nuorten Tähtiseura jo kolmatta kertaa

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta) (Kaikki vastaajat)

Lasten tunnit ovat 3-vuotiaasta alkaen, perhetunneilla myös vauvaikäiset harrastavat, nuoret siirtyvät 16-vuotiaina käymään aikuisten tunneilla. Ikäihmisille on oma tuntinsa monivuotinen ikisuosikki tiistaikympi +55, jonka nimen he ovat itse keksineet (tunti on aina ollut tiistaisin klo 10)

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Jokainen kausi päättyy näytökseen ja se on lapsille ja nuorille varmasti aina ikimuistoinen ja voimaannuttava kokemus. Olemme järjestäneet myös Voimitelun Lumo tapahtuman onnistuneesti, uusineet Tähtiseura-sertifikaattimme uudestaan ja uudestaan.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Yhtä innovaatiivinen, mutta perusliikuntaan ja tavallisten ihmisten liikuttamiseen keskittynyt, iloa ja elämyksiä tuottava helposti lähestyttävä harrasteseura.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Jaksetaan liikuttaa suomalaisia ilolla ja huomioidaan kaikki tasavertaisina. Olisi kiva joskus tehdä kiertue, jossa käytäisiin tutustumassa toistemme seuroihin - voisimme varamasti oppia toinen toisiltamme paljon!

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

www.raisionpyryt.fi
@raisionpyryt instagram
Raision Pyryt facebook