Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

7.9.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosiRauman SalBa logo

Rauman SalBa, Rauma ja 1993

2. Jäsenmäärä?

560

3. Laji/lajit?

Salibandy

4. Visio ja missio?

Seuran rakenteiden jatkuva kokonaisvaltainen kehittäminen, jolloin yksittäinen aalto tai huono kilpailullinen kausi ei saa jatkossakaan kaataa ”venettä”.
Joukkuetoiminnan kulttuurin muutos sen hetkisestä sarjatasosta riippumatta. Harrastajien paluu seuramme toimintaan ja aikuisten harrastustoiminnan kehittäminen. Joukkueiden ja ryhmien yhteistyön vahvistaminen ja erilaisten tapahtumien järjestäminen ympäri vuoden. Haluamme järjestää tulevaisuudessakin turvallista ja monipuolista salibandytoimintaa.

5. Seuran arvot?

Pitkäjänteisyys
Rauman SalBa ei hae ”pikavoittoja”, vaan rakentaa toimintaansa hallitusti ja suunnitelmallisesti talouden ja resurssiensa ehdoilla. Rauman SalBa haluaa olla joka vuosi parempi kuin edellisenä vuotena.
Avoimuus
Rauman SalBan toiminta on läpinäkyvää ja vastuullista. Rauman SalBassa perustellaan päätökset ja niistä tiedotetaan jäsenistöä.
Vastuullisuus
Rauman SalBa toimii ohjeiden ja sääntöjen mukaan. Rauman SalBassa terveys ja turvallisuus menevät menestymisen edelle.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Olemme hieman uuden edessä, kun joukkueitamme pelaa poikkeuksellisen paljon seuramme aikaisempaan historiaan nähden valtakunnallisissa sarjoissa ja yksittäisiä ottelutapahtumia on näin ollen järjestettävänä todella paljon. Muuten joukkueidemme toiminnat ovat hyvässä vaiheessa ja pitääkin tietysti olla, kun sarjapelit alkavat kuukauden kuluttua. Toimistolla keskitytään aika paljon suoraan yhteistyökumppaneille myyntiin ja eri kokonaisuuksien organisointiin. Seurallamme on kaikin puolin tällä hetkellä ihan hyvin asiat, mutta paljon on tietysti seuratoiminnassa töitä vielä edessä ja jatkuvaa reagointia toimintaympäristön muutoksiin. Vapaaehtoisista toimijoista on jatkuva pula, mutta se taitaa olla vähän jatkuva ongelma seuratoiminnassa.

7. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Rauman SalBassa pääsee harrastamaan 5-55 -vuotiaat eri joukkueissamme/ryhmissämme. Lisäksi järjestämme matalan kynnyksen aikuisten puulaakisarjaa. Salibandyn ulkopuolisista tapahtumista varmaan suurin järjestämämme tapahtuma on kesätapahtuma Urheilukarnevaalit, jossa pelataan tällä hetkellä rantafutista, katusählyä ja rantalentopalloa.

8. Mikä on seuranne huippuhetki?Salibandyjoukkue piirissä tsemppaamassa toisiaan.

Seuramme järjestämä jäähalliottelu kokonaisuudessaan ja ensimmäisten tyttöjoukkueiden harjoitukset.

9. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

SalBakin varmasti joutuu muokkaamaan toimintaansa tulevaisuudessa isosti ikäluokkien pienenemisen ja toimintaympäristön muutoksista johtuen. Näin ollen joukkueiden sisällä olevissa tasoeroista johtuen joudumme muokkaamaan entistä enemmän peliryhmiä, jotta jokaiselle harrastajalle löytyy hyvä ympäristö toimia. Uskon että seurassamme on viiden vuoden päästä tuplamäärä aikuisjoukkueita harrastamassa ja kilpailemassa eri tasoilla. Toisaalta Raumalla on useita niin laadukkaita eri lajien seuroja, joten meidän pitää olla myös valmiita, että meidänkin jäsenmäärämme voi pudota hieman lähitulevaisuudessa.

10. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Yritetään muistaa, että kenen takia toimintaa järjestetään. Seuralla on tavoitteet, joihin pyritään antamaan eri toiminnoilla mahdollisuudet onnistua. Kuitenkin ne seuran toimijat ja pelaajat määrittelevät seuran arjen. Erilaiset tunteet kuuluvat urheiluun, joten muistakaahan myös iloita onnistumisista ja antaa positiivista palautetta toisillenne.

11. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

Nettisivut: www.salba.fi

Instagram: @raumansalba

Twitter: @raumansalba

Facebook: Rauman SalBa