Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

17.6.2022

Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi:
Turun Urheiluratsastajat ry (TUR), Turku 1994

Jäsenmäärä:
Seuran jäseniä 2021: 141, joista noin puolet junioreita.

Laji/lajit: Hevosharrastustoiminta

Missio: Tarjoamme jäsenillemme hevosharrastukseen liittyvää̈toimintaa jokaisen omien taitojen ja kiinnostuksen edellyttämällä̈tavalla. Turun Urheiluratsastajissa hyväksytään kaikki sellaisena kuin ovat.

Visio: Ylläpidetään ja lisätään ihmisten ja hevosten hyvinvointia.

Seuran arvot: Tärkeänä arvona on yhteisöllisyyden lisääminen ja juniorijäsenten taustayhteisönä toimivien vanhempien aktivointi seuratoiminnan piiriin.

Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?
Suunnittelemme toimintaa ja uudelleen organisoimme seuran toimintaa vastaamaan tämän päivän tilannetta.

Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?
Turun Urheiluratsastajat on Tähtiseura ja seura onkin panostanut lasten ja nuorten harrastetoiminnan kehittämiseen.

Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)
Turun Urheiluratsastajat on ennen kaikkea mukava harrastusseura, johon toivotetaan kaikki hevosharrastajat tervetulleiksi. Haluamme tarjota sekä lapsi- että aikuisjäsenillemme hevosharrastukseen liittyvää toimintaa jokaisen omien taitojen ja kiinnostuksen edellyttämällä tavalla. Tavoitteena on tukea kunkin jäsenen mahdollisuutta kehittyä sekä ratsastajana että hevosten käsittelytaidoissa. Haluamme antaa jäsenille erilaisia kokemuksia ja mahdollisuuksia oppia myös lisää hevosista ja hevosten hyvinvoinnista. Pyrimme järjestämään matalan kynnyksen kilpailuharjoituksia, joihin voivat osallistua niin lapset kuin aikuiset. Lapsille ja nuorille järjestämme myös keppihevostapahtumia ja muita aktiviteetteja. Järjestämme myös yleisötilaisuuksia, kuten talvi- ja kevätriehoja, joissa pyritään lisäämään tietoisuutta hevosharrastuksesta esittelemällä hevostoimintaa.

Mikä on seuranne huippuhetki?
Turun Urheiluratsastajat valittiin Suomen Ratsastajainliiton vuoden ratsastusseuraksi 2014.

Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?
Turun Urheiluratsastajat haluaa jatkaa vahvana paikallisena harrastusseurana, johon kaikki ovat tervetulleita ja jossa kaikki ovat tasa-arvoisia. Toimimme alueen vahvana hevosharrastustoimijana järjestäen seuratoiminnan lisäksi alueen asukkaille avoimia tilaisuuksia kuten harrastukseen tutustumistempauksia kuten Nouse ratsaille -päivä syksyisin.

Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille. Pidetään huolta toisistamme ja koitetaan tehdä parhaamme harrastustoiminnan tukemiseksi!

Internet osoite:https://turunurheiluratsastajat.fi/

Instagram: @turunurheiluratsastajat

Facebook:https://www.facebook.com/Turun-Urheiluratsastajat-ry-289397064524737