Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

6.6.2022

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

 • Uudenkaupungin Golfklubi Ry, Uusikaupunki, 1983

2. Jäsenmäärä?

 • 680

3. Laji/lajit?

 • Golf

4. Visio ja missio?

 • Visio: Tarjoamme jäsenistöllemme, osakkaillemme ja vieraspelaajille mukavia golfkokemuksia, mahdollisuuksia kehittyä golfarina ja monipuolisia palveluita.
  Missio: Olemme ympäri vuoden toimiva, hyvähenkinen ja aktiivinen golfyhteisö. Olemme arvostettu kilpailujärjestäjä, jonka omat edustuspelaajat menestyvät. Kenttämme on hyväkuntoinen ja sitä kehitetään suunnitelmallisesti osakkaiden, jäsenistön ja vieraspelaajien tarpeet huomioiden. Osakkaana olo antaa selkeitä etuja verrattuna muihin pelaajaryhmiin.

5. Seuran arvot?

 • Seuran arvot ovat olla avoin ja läpinäkyvä yhteisö, johon kaikkien ihmisten on mahdollista liittyä mukaan riippuen taustasta matalalla kynnyksellä. Golfkentällä tittelit ja arvonimet unohtuvat ja peli on keskiössä sosiaalisen kanssakäymisen ohella. Puutumme kaikkiin epäkohtiin ja epäasialliseen käytökseen välittömästi.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

 • Seuralle kuin koko golfalalle Suomessa kuuluu oikein hyvää. Pandemian myötä golfharrastajien määrä lähti huimaan kasvuun ja kasvu näkyi myös positiivisesti Uudenkaupungin Golfklubilla jäsen- sekä vieraspelaajamäärissä. Tästäkin vuodesta on ennakoitu vilkasta.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

 • Emme ole tällä hetkellä tähtiseura. Mutta toiminnan kehittyessä ja laajentuessa alamme kartoittaa mahdollisuuksiamme hakea Tähtiseuraksi jonain vuonna.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

 • Tarjoamme alkeiskursseja ja harjoituksia kaiken tasoisille ja ikäisille pelaajille. Lapsille on kesän aikana tarjolla ilmaisia alkeiskursseja sekä kesän mittaan viikoittaisia harjoituksia. Aikuisille kursseja sekä harjoituksia pyörii pitkin kesää ja nyt myös talven aikana golfsimulaattorissamme Vahterusringin hiihtoputkessa. Golf on oivallista liikuntaa, sillä yhdessä golfkierroksessa tulee kävelykilometrejä pelin lomassa lähes huomaamatta noin 10km edestä!

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

 • Tuleva huippuhetki on syyskuun alussa järjestettävä Mid-tour finaali kilpailu. Jolloin Uuteenkaupunkiin kokoontuu yli 25 vuotiaat Suomen huippugolfarit mittelemään paremmuudesta.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

 • Haluamme olla viiden vuoden päästä seura jonka jäsenmäärä on kasvanut 850 jäseneen joista 100 olisi alle 20 vuotiaita. Pyrimme järjestämään kasvavalla syklillä entistä isomman luokan kilpailuja. Sen lisäksi haluamme saada omia kilpapelaajiamme paremmin edustetuiksi Suomen kiertueille. Pyrimme kasvattamaan kentän käyttöastetta systemaattisesti sekä parantamaan kenttäolosuhteita, jotta pystymme tarjoamaan entistä paremman golfelämyksen asiakkaillemme.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

 • Vaikka elämme poikkeuksellisia ja haastavia aikoja, urheilu on monelle henkireikä, jossa arki ja ulkopuoliset asiat unohtuvat. Onkin tärkeää järjestää aikaa omalle harrastukselleen ja päästä lataamaan akkuja hektisen arjen keskellä. Toivotamme seuroille ja seuratoimijoille tsemppiä ja voimia tulevaan kesään!

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat. (Kaikki vastaajat)

 • www.ugk.fi
  Facebook: https://www.facebook.com/uudenkaupungingolfklubi
  Instagram: https://www.instagram.com/uudenkaupungingolf/