Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

4.4.2022

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

VG-62 ry, Naantali, 1962

2. Jäsenmäärä?

1163

3. Laji/lajit?

Jalkapallo, jääkiekko, lentopallo, ringette ja taitoluistelu omina jaostoinaan. Pesäpallotoimintaa pienimuotoisesti.

4. Visio ja missio?

Visio
VG-62 ry on alueen laadukkain ja vastuullisin monilajiseura vuoteen 2022 mennessä.
Olemme innostava, aktiivinen ja avoin. Olemme yhteisöllinen monilajiseura, jota halutaan edustaa. Seurassamme on luoteva olla ja toimintaamme on helppo lähteä mukaan. Kaikilla jäsenillämme ja työntekijöillämme sykkii vahvasti keltamusta sydän!


Missio
VG-62 ry -seuran tarkoituksena on tarjota Naantalin ja lähialueen lapsille ja nuorille monipuolisia liikunnan harrastusmahdollisuuksia turvallisessa ympäristössä.
Tuemme lapsia ja nuoria kasvussa ja kehityksessä tasapainoisiksi ja liikunnallisen elämäntavan omaaviksi aikuisiksi.

5. Seuran arvot?

Seuran arvot on määritelty seuraavin sanaparein: kannustavuus/kunnioitus, taspuolisuus/oikeudenmukaisuus, avoimuus/rehellisyys, positiivisuus/yhteishenki, aktiivisuus/urheilullisuus, hauskuus/iloisuus

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seurallemme kuuluu hyvää. 60. toimintavuosi käynnistettiin keltamustaviikolla helmikuun alussa erilaisilla tapahtumilla, jotka oli suunniteltu koronaturvallisiksi. Naantalin katukuvassa näkyi silloin mm. keltamustia somistuksia yritysten ikkunoissa. Kuluvan vuoden tavoitteena on järjestää 60 erilaista juhlatapahtumaa ja tapahtumien järjestelyt ovat hyvässä vauhdissa. Elokuussa pääosassa ovat seuramme lapset ja nuoret, joiden oma synttäritapahtuma on silloin.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Ringette- ja taitoluistelujaostot ovat Tähtiseuroja ja jääkiekkojaoston matka tähtiseuraksi on juuri alkanut.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille?

Pääkohderyhmämme ovat lapset ja nuoret. Eri lajit järjestävät lapsille ja nuorille joukkue- tai ryhmätoimintaa. Lajeilla on myös aikuisten kilpa- ja harrastejoukkueita tai ryhmiä. Soveltavaa liikunnan toimintaa toteutamme yhteistyössä Naantalin kaupungin kanssa.

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Yksittäisiä huippuhetkiä ovat menestyminen eri kilpailusarjoissa, mutta suurin sykähdys tulee, kun huomaa, missä kaikkialla sykkii keltamusta sydän. Se voi olla futiskoululaisen hymy ja punaiset posket treeneissä, VG-62:n seura-asut Naantalin katukuvassa tai vaikka lämpimät sanat, joilla kuvataan seuramme valmentajaa tai taustahenkilöä.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Urheiluseura ei tule koskaan valmiiksi, mutta tavoitteenamme on edistää harrastajiemme olosuhteita ja kehittää toimintaa edelleen eteenpäin.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Seuratoiminnassa ei ole kahta samanalaista päivää. Nautitaan päivien erilaisuudesta ja pidetään tekemisen fokus kirkkaana. Yhtenä onnistumisen mittarina voi vaikka pitää sitä, että kuinka monta iloista moikkausta saa harrastajilta ihan tavallisen kauppareissun yhteydessä.

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

www.vg-62.fi
Facebook @vg62.naantali
Instagram vg62ry
Tiktok @vg62ry