Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Seurojen kesätoiminnan avustuksella erilaisia oppeja ja kokemuksia

7.9.2023

Seurojen kesätoiminnan avustus on Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama avustus, joka mahdollistaa seuroille 15-29 -vuotiaiden nuorten palkkaamisen kesätöihin urheiluseuraan. Tänä vuonna LiikU jakoi avustusta 330 nuoren palkkaamiseen yhteensä 143 eri seuralle Satakunnan ja Varsinais-Suomen alueilla.

Nuorten palkkaamisen lisäksi avustus mahdollisti myös maksutonta koulutusta, joiden tarkoituksena oli lisätä seurojen elinvoimaa ja osaamista. Kevään ja kesän aikana järjestettiinLapsia melomassa. yhteensä 17 erilaista koulutusta, joissa aiheina oli mm. seuran hallinto, ohjaus- ja valmennustoiminta sekä hätäensiapu.

Tuki mahdollistaa seuroille resursseja toiminnan kehittämiseen ja tarjoaa monille nuorille ensimmäisen kokemuksen työelämästä oman harrastuksen kautta. Kesätyöntekijät ovat esimerkiksi olleet ohjaajina seurojen järjestämillä leireillä tai ohjanneet ja suunnitelleet kesäharjoituksia.

Turunseudun kenttäurheilijoilla lasten yleisurheilukerhoa valmentaneen Alina Nyholmin mielestä työssä parasta oli nähdä lasten kehittyvän. Hän kertoo oppineensa myös suunnittelemaan paremmin harjoituksia lapsille ja saaneensa siitä hyötyä myös oman harjoittelun suunnitteluun.

Roni Aaltonen oli kesätöissä Raision Nuorisokiekolla, jossa toimi ohjaajana leirillä ja kesäharjoituksissa. Kesätyö opetti erityisesti lasten kanssa toimimisesta sekä seuran arjesta yleisesti. Hänestä työssä parasta olikin juuri lapset ja kivat työkaverit.

- Kesätyöntekijän palkkaus voi olla myös seuralle tärkeä mahdollisuus kehittää ja laajentaa seuran toimintaa, mutta myös oppia uutta, kertoo Raision Nuorisokiekon toiminnanjohtaja Laura Kontto.
Hänen mielestään kesätyöntekijän perehdytys on ollut myös hänelle itselleen hyvä oppimisen paikka, kun on joutunut pohtimaan tarkemmin mitä seurassa todella tehdään, mikä on tärkeää ja miten nuori kohdataan ja otetaan toimintaan mukaan.