Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

5.5.2022

1.Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Segelföreningen i Björneborg, BSF r.f., Pori 1856

2. Jäsenmäärä?
485

3. Laji/lajit?

Purjehdus ja veneily

4. Visio ja missio?

Seuran tarkoituksena on kehittää ja edistää veneilyurheilua sekä jäsentensä venetuntemusta ja vesillä liikkumisen tietoja ja taitoja toimeenpanemalla kursseja ja käytännön harjoituksia sekä järjestämällä kilpailuja.

5. Seuran arvot?

Yhdenvertaisuus ja avoimuus, matalalla kynnyksellä kaikki mukaan, niin nuoret kuin vanhemmatkin, harrastamaan ja nauttimaan merellä olemisestä.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seuralle kuuluu hyvää tällä hetkellä. Korona pandemian aikana tuntui siltä, että kiinnostus purjehtimiseen on lisääntynyt ja uusia harrastajia on löytynyt sekä nuorista, että vanhemmista ikäluokista. Harjoituksia järjestetään eri ikäryhmille viikoittain ja vuosittain erilaisia leirejä ja kansallisia sekä kansainvälisiä kilpailuja. Vuosittain pyritään ainakin yhdet SM-kilpailut pitämään purjehdusohjelmassa ja yhdet kansainväliset kilpailut joka vuosikymmen, joista seuraava on H-veneiden MM-kilpailut vuonna 2024.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Olemme tutustuneet Tähtiseura-ohjelman laatutavoitteisiin ja olemme matkalla Tähtiseuraksi.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Seuramme järjestää säännöllisiä harjoituksia kesäkuukausina junioreille ja muille purjehduksesta kiinnostuneille. Lähtökohtaisesti kaikki ovat tervetulleita iästä ja sukupuolesta riippumatta. Vuosittain purjehduskauden alussa aikuisille suunnattu purjehduskoulu on ollut erittäin suosittu. Tänäkin vuonna purjehduskouluun osallistuu maksimimäärä purjehdusharrastuksen aloittelijoita.

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Arjessa tapahtuvat kohtaamiset, missä nuoret ja varttuneemmat yhteisen harrastuksen yhteydessä tapaavat ja tekevät asioita yhdessä. Näistä rakentuvat ne huippuhetket, jotka kantavat seuran toimintaa eteenpäin. Huippuhetkiin lukeutuvat myös suuret urheilutapahtumat, kuten SM- tai EM-kilpailujen järjestäminen, jossa koko seura on mukana rakentamassa onnistunutta tapahtumaa. Hyvänä esimerkkinä tästä on seuramme järjestämät Vikla-luokan EM-kilpailut vuonna 2018.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Hyvinvoiva, merellä oleva seura, jossa seuralaiset ovat keskiössä ja joka myös kansainvälisesti mielletään laadukkaiden kansallisten ja kansainvälisten kilpailujen järjestäjänä.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Vaikka on tärkeää elää nykyhetkessä, niin on aina hyvä palata myös seuran syntyhetkiin ja reflektoida niitä olosuhteita ja arvoja, jotka silloin mahdollistivat seuran toiminnan aloittamisen ja jotka samalla ovat kantaneet seuraa nykypäivään saakka. Seuran syntyhetkeen liittyvät voimat kannattaa hyödyntää rakennettaessa seuran tulevaisuutta.

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

verkkosivut; www.bsf.fi


FB: https://www.facebook.com/BSFPori


Instargram; https://www.instagram.com/explore/locations/603913686470857/segeforeningen-i-bjorneborg-bsf-rf/?hl=en