Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

7.2.2023

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi?

 • Porin Muodostelmaluistelijat ry, Pori, perustamisvuosi 2019

2. Jäsenmäärä?

 • 173

3. Laji/lajit?

 • Muodostelmaluistelu

4. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

 • Kiitos, hyvää kuuluu! Tähtiseura -projekti seurassamme etenee ja sen myötä olemme työstäneet erilaisia seuran hallintoon ja toimintatapoihin liittyviä asioita. Olemme nuori seura, jonka alkutaipaleelle osui heti pandemia ja sen tuomat haasteet. Tällä hetkellä seuratoimintaamme tulevaisuudessa määrittävien arvojen ja näkemysten kirkastaminen ja sanoiksi pukeminen on käynnissä.
  Joukkueidemme kilpailukausi on käynnissä maaliskuun puoleen väliin asti ja luistelu- sekä muokkakoululaisemme harjoittelevat ahkerasti myös kevääseen asti. Luistelunäytöksemme keväällä 2023 on “101 Dalmatialaista”, jonka harjoitukset alkavat heti kisakauden päätyttyä. Näytöksessä ovat mukana kaikki seuramme luistelijat.

5. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

 • Tähtiseura -projekti on aloitettu seurassamme kesällä 2022 ja tavoitteena on olla Tähtiseura keväällä 2024.

6. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

 • Luistelutoimintamme keskittyy monipuolisesti muodostelmaluisteluun ja sen kehittämiseen. Muodostelmaluistelua voi harrastaa seurassamme joko luistelu- ja muokkakoulussa tai enemmän sitoutumista vaativissa muodostelmaluistelujoukkueissa tulokkaista aikuisiin. Nuorimmat luistelijamme ovat noin 3-vuotiaita luistelukoululaisia ja aikuisharrastajille ei ole yläikärajaa.

7. Mikä on seuranne huippuhetki?

 • Seuramme perustaminen vuonna 2019 oli iso yhteinen ponnistus, jonka tuloksena saimme muodostelmaluisteluun erikoistuneen seuran Poriin. Kauden aikana joukkueiden kisamenestyksen seuraaminen on aina koko seuran yhteinen huippuhetki kuten myös yhdessä toteutetut luistelunäytökset keväällä ja jouluna.

8. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

 • Seuratoiminta on laadukasta, hyvin organisoitua ja olemme Tähtiseura. Talous on vakaalla pohjalla ja pystymme tarjoamaan kaikille luistelijoille heille sopivan ryhmän harrastajista kilpajoukkueisiin.

9. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

 • Tsemppiä kaikille seuratoimijoille ja urheilijoille! Toivotamme liikunnallista ja menestyksekästä vuotta 2023!

10. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

https://pml.sporttisaitti.com

IG: @porinmuodostelmaluistelijat
FB: https://www.facebook.com/porinmuodostelmaluistelijat