Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

1.9.2022

1. Seuran nimi, paikkakunta ja perustamisvuosi

Rauman Latu ry, Rauma, 1959

2. Jäsenmäärä?

1041 (31.12.2021)

3. Laji/lajit?

Maastopyöräily, Frisbeegolf, Jumpat (metsäjumppa ja sisäjumpat), Lasten toiminta-> Metsämörri, Seikkailevat perheet, perhenuotiot, perheliikunta, Vapepa, Metsämieli -kävelyt, Sauvakävely, Polkujuoksu, maja- latutoiminta, retkeily, pyöräily, hiihto, Ylläksen hiihtomatka ja Keski-Euroopan vaellusmatka

4. Visio ja missio?

Rauman Latu ry on Suomen Ladun alajärjestö. Suomen Ladun visio on, että kaikki löytävät mielekkään tavan ulkoilla ja nauttia luonnosta. Suomen Ladun tavoitteena on edistää vastuullista ja ympärivuotista ulkoilua. Suomen Latu on merkityksellinen järjestö kaikille ulkoilijoille, jonka sanominen ja tekeminen vaikuttavat yhteiskuntaan, ja ulkoilua arvostetaan.
Rauman Latu paikallistasolla vie eteenpäin Suomen Ladun visiota siitä, että kaikille löytyy mielekäs tapa ulkoilla ja nauttia luonnosta. Meille on tärkeää, että edistämme pysyvää luontosuhdetta sekä kuntoa, terveyttä ja virkistystä tuottavaa ulkoilua ja liikuntaa. Jokaisella on oikeus nauttia luonnosta. Haluamme olla seura, jonka toiminnasta jokainen raumanseutulainen voi nauttia ja olla tietoinen meistä.

5. Seuran arvot?

Yhdistyksen tavoitteena on olla aktiivinen jäsenten ja lähialueen asukkaiden liikuttaja.
Tätä toteutetaan: edistämällä liikunnallista elämäntapaa, edistämällä aikuisten, nuorten ja lasten luontosuhdetta luomalla monipuolisia mahdollisuuksia kokea luontoa, järjestämällä tapahtumia, ylläpitämällä ja luomalla ulkoilun ja liikunnan puitteita, vaikuttamalla ja yhteistyöllä muiden seurojen ja Rauman kaupungin kanssa,
Tavoitteena on saada yhä useampi henkilö liikunnan ja ulkoilun harrastajaksi. Monipuolinen luonnossa liikkuminen ja sisällä tapahtuva liikunta ylläpitävät ja edistävät kaikenikäisten fyysistä ja psyykkistä terveyttä. Tapahtumiin osallistumalla tapaa samalla myös muita ihmisiä.

6. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seuralle kuuluu kaikkiaan hyvää. Olemme maltillisesti eteenpäin menevä seura. Toki kaipaamme joukkoomme uusia innokkaita vapaaehtoisia ohjaajia ja toimijoita, jotta pystymme tarjoamaan jatkossakin monipuolisia mahdollisuuksia liikkua ja ulkoilla.

7. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Olemme jo tähtiseura, mutta tähden kirkkauteen vaikutamme koko ajan uudistumalla ja etsimällä uusia tapoja liikuttaa ihmisiä luontoon.

8. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Pyrimme tarjoamaan kaiken ikäisille sopivaa toimintaa. Aikuisempaan makuun tarjolla on erilaisia jumppia, maastopyöräilyä, polkujuoksua, sauvakävelyä, hiihtoa, frisbeegolfia sekä metsämieli -kävelyjä. Perheille tarjolla on erialaisia lasten ulkoilutapahtumia ja lasten metsäryhmiä.

9. Mikä on seuranne huippuhetki?

Niitä on monia. Parhaita huippuhetkiä on saatu palaute onnistuneesta ulkoilutapahtumasta. Valokuvasuunnistus pyörillä Rauman keskustassa ja metsämörritoiminta.

10. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Olla edelleen alueen vahva liikuttaja kaiken ikäisille. Haluamme olla yksi parhaista Suomen Ladun jäsenseuroista. Haluamme, että meidät tunnetaan positiivisena toimijana.

11. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Yhdessä olemme enemmän. Yhteistyön tekeminen kannattaa ja saamme yhdessä enemmän ihmisiä liikkeelle. Yhteistyö Rauman kaupungin kanssa on myös tulevaisuudessa toimivaa.

12. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

http://raumanlatu.blogspot.com
Olemme Facebookissa Rauman Latu ry sekä Instagram @Rauman Latu