Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

6.10.2022

Tarvasjoen Urheilijat on perustettu vuonna 1909 Tarvasjoella. Tarvasjoen kunta liittyi Lietoon vuonna 2015 vuoden alussa.

2. Jäsenmäärä?

Seuran jäsenmäärä on noin 550.

3. Laji/lajit?

Nykyisin lajeina on jääkiekko, yleisurheilu ja jalkapallo. Seurassa on oma jaos myös bingotoiminnalle.

4. Mitä seurallenne kuuluu tällä hetkellä?

Seuralle kuuluu hyvää ja toimintaa on saatu hyvin jatkettua koronavuosien jälkeen.
Jääkiekkotoiminta on ollut kasvavaa viime vuosina koronahaasteista huolimatta ja toimintaa on tarjolla kaksivuotiaasta aina ikämieskiekkoon asti. Toimintaa on kehitetty aktiivisesti osallistumalla seuratuki- ja jääkiekkoliiton kehityshankkeisiin. Esimerkiksi jääkiekkojaosto on määrittänyt omat arvot, mission ja vision sekä osallistunut Tähtiseura - laatuaditointiin viimeisen viiden vuoden aikana. Jääkiekkojaosto on panostanut voimakkaasti varhais- ja esiopetusryhmien yhteistyöhön, joka on yksi syy kasvaneisiin harrastajamääriin pienten harrastajien osalta.


Yleisurheilutoimintaan kuuluu yleisurheilukoulu ja kilpayleisurheilu. Vuosittain yleisurheilukoulussa harrastaa yleisurheilua noin 20-30 lasta. Kilpaurheilijoita on noin kymmenen. Seura saavutti Reko Tuomisen johdolla moukarinheiton nuorten EM-kisojen 4. sijan. Moukarinheitossa seuralla on jo entuudestaan vahvat lajiosaamistaustat ja pitkä lajikulttuuri.


Jalkapallotoiminta on ollut aktiivista viime kesinä ja toiminta on kasvanut jaostojen välisellä yhteistyöllä. Yhteistyön merkittävin askel oli seuratukihanke "hirvipassilla liikettä", jonka avulla mahdollistettiin kolmen lajin (yleisurheilu, jalkapallo ja jääkiekko) harrastaminen yhdellä edullisella vuosimaksulla. Jalkapallotoiminta on profiloitunut lasten harrastejalkapalloon, jossa toiminta keskittyy harjoittelun lisäksi kevyempään kyläsarjajalkapalloon.

5. Onko seuranne Tähtiseura tai matkalla Tähtiseuraksi?

Jääkiekkojaoston TarU Hockey on saavuttanut Tähtiseura - statuksen lasten ja nuorten liikunnassa.

6. Mitä erilaista toimintaa seuranne järjestää ja minkälaisille kohderyhmille? (lapset ja nuoret, aikuiset, ikäihmiset, soveltava liikunta)

Seuran päätoiminta keskittyy lasten ja nuorten liikuttamiseen ja harrastusmahdollisuuksien tarjoamiseen.

Jalkapallotoiminta on tällä hetkellä suunnattu selkeästi lasten ja nuorten toiminnan pyörittämiseen. Yleisurheilun osalta harrastusmahdollisuuksia tarjotaan iästä riippumatta. Jääkiekon puolella lasten ja nuorten lisäksi harrastusmahdollisuuksia on myös aikuisille niin miesten, kuin naistenkin osalta. Jääkiekon miesten edustusjoukkueen lisäksi, seurassa on mahdollisuus harrastaa ikämieskiekkoa ja naisille on tarjolla oma harrastejoukkue.


Urheilutoiminnan ulkopuolella seuran bingo kerää viikoittain yli seitsemänkymmentä bingon pelaajaa yhteen sosiaalisen tapahtuman merkeissä, jossa kohderyhmänä painottuu iäkkäämmät bingon harrastajat.

7. Mikä on seuranne huippuhetki?

Viimeisimmät huippuhetket ovat Reko Tuomisen yleisurheilun EM-kisojen 4.sija nuorten moukarinheitossa sekä jääkiekkojaoston auditointi Tähtiseuraksi ensimmäisten jääkiekkoseurojen joukossa valtakunnallisesti.

8. Minkälainen seuranne on viiden vuoden päästä?

Seura on hyvin toimeentuleva ja kasvava urheilun yleisseura, niin kuin viimeiset 113-vuotta on ollut. Toiminta kehittyy pienin, mutta vakain askelein. Tulevaisuudessa seurassa on mahdollisesti mahdollisuus valita uusia lajeja harrastettavaksi, kuten frisbeegolf.

9. Seuranne terveiset muille seuroille ja seuratoimijoille.

Muistakaa kehittää omaa seuraanne pitkäjänteisesti ja määrätietoisesti. Tärkeää on muistaa omat juuret ja tietää myös, millainen seura haluaa olla tulevaisuudessa.

10. Nettisivujen osoite sekä mahdolliset sosiaalisten medioiden kanavat.

www.taru.fi
Instagram: tarvasjoenurheilijat
Facebook: www.facebook.com/taruhockey
Instagram: taru_hockey
www.facebook.com/tarufutis
www.facebook.com/taruyleisurheilu